Malta Bayragı
Malta'nın en iyi dil okulu danışmanlığı

Malta’ya Nasıl Gidilir?

malta-ya-nasıl-gidilir

İçerik

Malta’ya Nasıl Gidilir?

Malta’ya Nasıl Gidilir ?  Türkiye’den Malta’ya gidecekseniz, en kolay yöntem havayolları firmalarının düzenlediği seferler ile uçakla Malta’ya gitmektir. Havayolu dışında Malta’ya önce kara yolu sonra deniz yolunu kullanarak da gidebilirsiniz.

Malta, üç adanın birleşimi ile oluşan Akdeniz’in ortasında bir ada ülkesidir. Yüz ölçümü bakımından ise dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. Malta, resmi dilinin İngilizce olması ve diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ekonomik olmasından dolayı en çok tercih edilen tatil rotalarındandır. Aynı zamanda İngilizce dil eğitimi almak isteyenlerin de çokça tercih ettiği bir ülkedir.

Malta Adası, Akdeniz’in güzelliklerini keşfetmek isteyen tatilciler için eşsiz bir destinasyondur. Tarihi zenginliklerinde güneşli plajlarına, sıcak ikliminde canlı kültürüne oldukça popüler olan bu ada ülkesine ulaşmak oldukça kolaydır. Malta’ya ulaşmanın birden fazla yolu olduğu için size sadece, bu seyahatin tadını çıkarmak kalır. Siz de Malta’nın etkileyici atmosferini deneyimleyebilir, Malta’ya nasıl gidileceği hakkında çok daha kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

malta-ya-nasil-gidilir

Malta Nerede?

Malta, Akdeniz’in güneyinde konumlanan bir ada ülkesidir. Bu küçük ve tarihi zenginlikleri ile dikkat çeken sempatik ada ülkesi, coğrafi konumuyla da dikkat çeker. Malta’nın nerede olduğuna dair araştırma yapan kişi sayısı da oldukça fazladır.

Akdeniz’in ortasında adeta bir cennet olan Malta, Akdeniz’in tam merkezinde yer alır. Stratejik konumu ile tarih boyunca pek çok medeniyetin Malta’yı istilası yaşanmıştır. Güney İtalya’nın yakınında yer alan Malta, İtalya’nın güneyine oldukça yakın konumdadır. Özellikle Sicilya Adası’na yakın olması ile Malta ve Sicilya arasında deniz yoluyla kolayca ulaşım sağlanır.

Akdeniz’in kalbinde turkuaz sulara sahip olan bu şirin ada ülkesi, Türkiye’nin güneyine ve Yunanistan’a da yakın olması ile bilinir. Akdeniz ikliminin tipik bir temsilcisi olan Malta’nın çevresini berrak sular sarar. Malta kendisini ziyaret eden turistlere hem güzel plajlar hem de tarihi zenginlikler sunar. Tatilciler için en cazip destinasyonlardan olan Malta, sıcak iklimi ve güzel manzaraları ile popülerdir.

İstanbul Malta Arası Ne Kadar?

Malta; İtalya’nın güneyinde, orta Akdeniz’de yer alan bir ada ülkesidir. İstanbul ve Malta arasında mesafe uçakla 1390 kilometredir. Kara ve deniz yolu ile ise mesafe 1987 kilometredir. Akdeniz’in orta kısmında yer alan bu ada ülkesine Türkiye’den en kolay ulaşım yolu uçaktır. Ama önce kara yolu sonra deniz yolu ile gemi ya da feribotla da Malta adasına ulaşmak mümkündür.

Malta’yı ziyaret etmenin en kolay ve en rahat yolu ise Malta’ya havayolu ile ulaşmaktır. İstanbul ve Malta arasında her gün düzenli seferler bulunur.

Malta’ya Uçakla Ulaşım

Malta’ya nasıl gidilir? Malta’ya dünyadaki pek çok ülke gibi Türkiye’den de uçak ile ulaşım mümkündür. Malta’nın uluslararası havaalanı Luqa – İstanbul arası direk uçuşlar bulunur. Türkiye ve Malta arası ulaşım havayolu ile doğrudan sağlanır. Her gün uçuş bulabilirsiniz. Ancak, Malta dil okulu için yapılan vize başvurusu ile alınan vizeler, Pazar ya da Pazartesi günü için ülkeye giriş izni verir. Malta Adasına direk uçuşlar ise sadece İstanbul’dan kalkar. Aynı şekilde direkt olarak, Malta’dan İstanbul’a dönüş sağlanır. İstanbul ve Malta arası uçuş süresi yaklaşık iki buçuk saat sürer.

Türkiye’den Malta’ya havayolu ile ulaşımda, İstanbul dışında Malta uçak bileti bulmanız da mümkündür. Yapmanız gereken iç hat uçuşu ile dış hat uçuşunu birbirine bağlamaktır. Bu durumda ilk önce İstanbul’a gelmeniz daha sonra İstanbul’dan Malta’ya gitmeniz gerekir. Ancak, iç hat uçuşunu dış hat uçuşuna bağladığınız zaman, valizlerinizi bir daha alıp vermek durumunda kalmadan en son Malta’dan almanız mümkün.

Direk uçuşlar haricinde, İtalya üzerinden aktarmalı ya da Lufthansa ile Almanya üzerinden aktarmalı olarak uçak bileti alabilirsiniz. Bazı havayolu firmaları üzerinden diğer aktarmalı uçuşlara da ulaşmanı mümkündür. Yalnız bu uçuşlarda biraz zaman kaybı yaşayabileceğinizi unutmamalısınız. Genellikle en hızlı aktarma 6 ila 8 saat arasında uçabilirsiniz. Bazı durumlarda ise 24 saati aşan bekleme ve aktarma süreleri ile karşılaşabileceğiniz için yolculuğunuzu buna göre hesaplamanız gerekir.

Malta’ya Feribotla Ulaşım

Malta’ya feribotla gidecekseniz, ilk olarak İtalya’ya gitmeniz gerekir. Bunun sebebi ise Türkiye Malta arasında düzenli seferi olan bir gemi ya da feribot bulunmamasıdır. İtalya ve Malta arasında ise sürekli feribot seferleri düzenlenir. Akdeniz’in en büyük adası Sicilya’nın güneyinden Malta’ya feribotla ulaşım imkanı da bulunur. İtalya ve Malta arasında feribotla ulaşım deniz yolculuğu ile sağlandığı için ulaşım süresi değişiklik gösterir. Bu sürede, gittiğiniz mevsim ve havanın durumu etkilidir. Deniz durgun ve hava rüzgarlı değilse, yolculuk yaklaşık 4 saat sürer. Deniz yolculuğunuzun süresinin kısa olmasını istiyorsanız, Pozallo’dan Malta’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pozzalo limanı ise İtalya ve Malta seferini gerçekleştiren hızlı katamaran yolcu gemileri için ana limandır. Bu alternatif ile Malta’ya yaklaşık bir buçuk saat gibi kısa bir zaman içinde ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda eğer feribot yolculuğu yapmayı tercih ediyorsanız, bir diğer seçenek de Genoa ya da Salerno’dan hareket ederek ve Tunus yakınlarından geçerek, Malta’ya ulaşan turlara katılabilirsiniz.

Türkiye’den Malta’ya giden tek gemi seçeneği, Cruise gemileridir. Bu gemiler, direkt olarak da Malta’ya gitmaz. Cruise gemisi, eğlence ve tatil gemisi olduğu için gemi turu içinde bir çok limana uğrar. Malta adası uğradıkları limanlardan biridir.

Malta’ya Ne Zaman Gidilir?

Malta’ya gidilecek en uygun zamana karar verebilmek için Malta iklimi hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar vardır. Malta, genellikle yıl içinde 300 günden fazla güneşli güne sahiptir. Özellikle Temmuz ve Ağustos gibi yaz ayları çok sıcak olduğundan, genellikle Malta’ya gitmek için en iyi zaman İlkbahar ve Sonbahar ayları olarak düşünülür. Ancak, Malta’yı dört mevsim de ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler
Hemen Ara