Malta Bayragı
Malta'nın en iyi dil okulu danışmanlığı

Malta Adası Hangi Ülkeye Aittir?

malta-adası-hangi-ulkeye-ait

İçerik

Malta Adası Hangi Ülkeye Aittir?

Türkiye’den birçok kişinin ziyaret ettiği Malta Adası, Sicilya’nın 90 km güneydoğusunda yer alır. Libya, Tunus ve İtalya’nın Lampedusa adalarına komşu konumda yer alan Malta, Akdeniz’in oldukça önemli bir noktasında yer alır. Dil okulları için birçok öğrencinin dikkatini çeken ada, tatil amacıyla da çok fazla tercih edilir. Bu sebeple de Malta’nın tam olarak nerede bulunduğu çok fazla araştırılır.

Coğrafi açıdan konumu değerlendirildiğinde, Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur. Malta Comineo Gozo ve Cominotto takımadaları ile küçük olarak bilinen adalara sahiptir. Yunan Melita sözcüğünden geldiği düşünülen Malta’nın en büyük adası, 246 kilometrekarelik alanı ile Valetta adasıdır. Valetta, 1974 senesinde kurulan Malta Cumhuriyeti’nin başkentidir.

malta-ulkesi

Malta Adası Nerede?

Malta Adası, Akdeniz’de yer alır. Aynı zamanda İtalya’nın da güneyinde yer alan Malta’nın resmi ismi Malta Cumhuriyeti’dir. 150 yıl boyunca Büyük Britanya Devleti gözetiminde varlığını devam ettiren Malta, 1964 yılında bağımsızlığını ilan etmiş ve kendi Cumhuriyeti olmuştur. Dolayısı ile günümüzde Malta, beş adadan oluşan bağımsız bir devlettir.2004 senesinde Avrupa Birliği’ne üye olan Malta Cumhuriyeti, her yıl dünyanın birçok yerinden turiste ve öğrenciye ev sahipliği yapar.

Pek çok takımadadan oluşan Malta, turizm açısından en çok ziyaret edilen yerler arasında görülür. Malta Adası’na bir tatil planlıyorsanız, lokasyon olarak nerede olduğunu öğrenmenizde yarar vardır. Buna göre farklı ulaşım şekillerini değerlendirebilirsiniz.

Malta Adası’na Nasıl gidilir?

Malta’ya gitmek isteyenler için ulaşım seçeneği hem fazla hem de ulaşım kolaydır. Başkent Vallette’da bir Malta Luga Havaalanı yer alır ve çok sayıda uçuş alternatifi vardır. Türkiye ve Avrupa’nın tüm ülkelerinden Malta’ya belli seferler düzenlenir. Adaya direkt olarak ya da aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Malta’ya havayolları ile uçuş, yaklaşık 2 saat 25 dakika sürer. Malta’ya havayolu ile gitmek isteyenler için seçenek de oldukça fazladır. İstanbul ve Malta arasındaki mesafe yaklaşık olarak 1389 kilometre olduğu için kısa süreli uçuş tercih eden turistlerin de uğrak mekanıdır.

Malta’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Malta’nın tamamı doğal bir güzelliğe sahiptir. Turistler genellikle üç ana ada olarak kabul edilen Malta Adası, Gozo Adası ve Comino Adası’nı konaklamada tercih eder. Ülkeye ismini veren Malta Adası, hemen hemen tüm ziyaretlerin ana noktasıdır.

Ülkenin başkenti olarak bilinen ve aynı zamanda dünyanın en küçük başkentlerinden biri olma unvanına sahip Valletta, bir şehir olarak UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alır. Sadece 7600 nüfusa sahip olan başkent, tarihi yapıları ile her göreni kendine hayran bırakıyor. Adanın doğası kadar ilgi çeken diğer önemli özelliği ise gezilecek ve görülecek yerlerin çok fazla olmasıdır.

Grand Masters Palace

Ülkenin yönetim ve idare merkezi de olan Grand Masters Palace, göz alıcı mimarisi ile tüm dikkatleri üzerine çekiyor. 1571 yılında inşa edilen palace, turistler tarafından da ziyaret edilebiliyor.

John’s Co-Cathedral

Malta’nın dini simgesi olarak kabul edilen St. John’s Yarı Katedrali, dışarıdan görüldüğünde standart bir görünüme sahip olsa da, içindeki işlemeleri ile benzersiz hale geliyor. Her gün ziyarete açık olan katedral, Malta’nın en turistik yerlerinden biridir.

Manoel Tiyatrosu

1700’lü yıllarda inşa edilen Manoel Tiyatrosu, aktif tiyatrolar arasında en eski üçüncü tiyatrodur. Tüm yıl boyu önemli oyunlara ev sahipliği yapan tiyatro içinde yer alan müze de oldukça ilgi çekicidir. Ziyaretçiler, herhangi bir tiyatro oyununa katılabileceği gibi sadece mimarisini görmek için de bu tiyatroyu dilediği zaman ziyaret edebilir.

St. Elmo’nun Kalesi ve Ulusal Savaş Müzesi

Osmanlı akınlarından korunmak amacı ile 1500’lü yıllarda inşa edilen ve savaş için oldukça önemli bir merkez olan kale, tarihi dokusu ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Şehir merkezine biraz uzakta yer alsa da turistler tarafından sık ziyaret edilen bu büyüleyici mimari, hemen yanındaki Ulusal Savaş Müzesi ile birlikte ülkenin tarihi hakkında oldukça derinlemesine bilgi sergiler.

Malta’nın Kültürü

Malta hem konumu hem de tarihi itibari ile oldukça önemli bölgedir. Sıcakkanlı yerel halkı ve İngiliz kültürü esintileri taşıyan atmosferi ile Malta Adası, pek çok sanat kolunun geliştiği özel bir ülkedir.

  • Pek çok sinema filminde ev sahibi olan Malta’nın müziği Ghana’dır. Yerel gitar eşliğinde erkeklerin karşılıklı atışma olarak söylediği şarkılardan oluşur.
  • Mısır Piramitleri’nden de eskiye dayanan bir tarihe sahip olduğu düşünülen Ggantija Tapınakları turistlerin adeta ilgi odağıdır.
  • Malta Büyük Limanı da turistlerin en çok ziyaret ettiği turist mekanlardandır.
  • Kültürel aktivitelere çok fazla yer veren bu görülmeye değer ülkede festivaller de oldukça gelişmiştir.

Malta’nın Mutfağı

Malta mutfağı çok kültürlü bir birikime sahiptir. Çoğunlukla sebze ağırlıklı olan mutfakta ek çok kültürün esintilerini görmek mümkündür. Tipik bir Akdeniz mutfağı örneği olduğu da söylenebilir. Malta’nın mutfağı Arap, İtalyan, İspanyol ve İngiliz mutfağı izleri bulunuyor. Ada ülkesi olmasından kaynaklı, çok fazla deniz ürünü yemeği de bulabilirsiniz. Malta mutfağının ulusal yemeği ise Fenkata olarak bilinen tavşan yahnisi olarak bilinir.

Malta’da Eğitim

Malta, Türkiye’de turistik olarak ilgi görse de asıl eğitim olarak çok popülerdir. Dil okullarının başarısı ile ön plana çıkan Malta, birçok dil okulu seçeneği sunuyor. Malta anadilin İngilizce olması ve öğrencilere tatil ile eğitimi bir arada sunması, popüler olmasındaki en önemli nedenlerdir. Ülkenin yarısının İtalyanca da bilmesi sadece Türkiye’den değil dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin ilgisini çekiyor. İngilizce dil okullarının yüksek standartlarda sunduğu dil eğitimi, başlıca tercih sebeplerinden olsa da öğrenciler, her ulustan birçok genç ile bir arada okumanın tadını çıkarıyor. Akdeniz ikliminin yaşandığı Malta Adası’nda, güler yüzlü halk da öğrenciler için başlıca tercih sebeplerinden oluyor. Her yıl çocuk, genç ve yetişkin birçok kişinin eğitim almak için tercih ettiği Malta, tarihi güzellikleri ve doğası ile çok iyi bir tatil imkanı da sunuyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler
Hemen Ara