Malta Bayragı
Malta'nın en iyi dil okulu danışmanlığı

Malta Dil Okulu Çalışma İzni Var Mı?

Malta Dil Okulu Çalışma İzni Var Mı?

İçerik

Malta Dil Okulu Çalışma İzni Var Mı?

Malta Dil Okulu Çalışma İzni. Malta’da uzun dönem dil amaçlı eğitim alan öğrencilere yasal çalışma izni artık mümkündür. Malta hükümeti, dil eğitimi almaya gelen öğrencilere sunduğu bu çalışma izni olanağı ile eğitim sektöründeki potansiyelini ve tanınırlığını arttırmayı hedefler.

Malta’da Dil Eğitimi Alan Öğrencilere Çalışma İmkanı

Malta’da Türk öğrencilere çalışma imkanı için öncelikle öğrencilerin bazı şartları karşılıyor olması gerekir. İlgili kanuna göre belirlenen şartları taşıyan öğrencilerin öncelikle iş bulması gerekir. Çalışacakları iş için işveren ile çalışma izni başvurusunda bulunan öğrenciler, 90 günün sonunda çalışmaya başlayabilir.

Çalışma izni almak için gerekli yönlendirmeler Malta dil okulları tarafından yapılır. Bu sebeple öğrencilerin ilk olarak, eğitim aldığı kurum ile görüşmesi daha faydalı olur. Çalışma iznine başvuru yaparken, dil okulu evrakları da talep edilir. Öğrenci olarak Malta’da çalışmak istiyorsanız, henüz vize sürecindeyken iş araştırmaya başlamanızda yarar vardır. İyi düzenlenmiş bir CV ile Malta iş ilanları sitelerinden iş arayabilirsiniz.

Malta’da Türk Öğrencilerin Çalışma Şartları Nelerdir?

Malta dil okulunda eğitim alırken bir yanda da çalışabilirsiniz. Buna göre;

   • Malta dil okulu çalışma izni, 12 hafta ve üzeri dil okuluna kayıtlı olan öğrenciler için geçerlidir. 90 günü tamamladıktan sonra Malta’da çalışmaya başlayabilirsiniz.

   • Malta dil okulu çalışma izni sayesinde, Öğrenciler haftalık en fazla 20 saat (part-time) olarak çalışabilir.

   • Malta dil okulu çalışma izni, eğitim vizenizin süresinin bitişine kadar geçerlidir.

   • Malta dil okulu çalışma izni, alabilmek için haftalık min. 15 saatlik (20 ders) programına kayıt yaptırılması gerekir.

   • Çalışma izni alabilmek için öğrencinin kayıtlı olduğu Malta dil okuluna yüzde 80 ve üzerinde devamlılık yapması gerekir.

   • Çalışma izni başvurusu için ilk aşamada 150 € ödeme talep edilir.

   • Çalışma izni başvurusu onaylandığı zaman 80 € daha ödeme talep edilir.

   • Çalışma izni başvuru süreci 4 ila 6 hafta arasında sonuçlanır.

   • Malta’da dil okulu öğrencileri için çalışma izni, dil eğitimi için alınan vize bitiş süresinin son gününe kadar geçerlidir.

   • Malta’da çalışma izni en fazla 12 ay verilir. 12 ayı aşan durumlarda, oturum izni için başvuru şartı aranır.

   • Malta’da çalışan öğrenciler sigorta primi ödemediği için ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanamaz. 30 bin Euro kadar teminat gösteren öğrencilerin Malta’da bulunduğu süre zarfı için sigorta primi ödemesi gerekir.

   • Öğrenci, Malta’da 1 yıldan fazla kalacaksa, Malta’da oturma iznine başvurması gerekir.

  Malta Dil Okulu Öğrencilerinin Çalışma Alanları Nedir?

  Malta’da dil okuluna devam ederken aynı zamanda kendi harçlığınızı da çıkarabilirsiniz. Malta hem iyi bir eğitim imkanı sunarken hem de bir tatil cennetidir. Her yıl yaklaşık 2 milyon turistin tatil için geldiği Ada’da pek çok Türk restoranı hizmet verir. Türk öğrenciler bu restoranlarda çalışabilir.

  Restoranlar dışında öğrenciler, genellikle hizmet sektörüne bağlı yerlerde iş bulabilir. Market, Bar, Kafe, Otel, Dil okulları vb. bir çok sektörde öğrenciler için part time iş imkanı bulunur.

  Malta’nın en kalabalık bölgeleri ST Julians ve Sliema bölgeleridir. Bu bölgelerde çok sayıda restoran, kafa, bar gibi eğlence merkezi vardır. Bu şehirlerde iş aramak, part time çalışmak için iyi bir başlangıç olabilir.

  Malta Dil Okulu Çalışma İzni İçin Ne Kadar Ücret Ödenir?

  Malta dil okulu çalışma izni başvurusunda öğrencinin ödemesi gereken belli bir ücret bulunmaktadır. Bu ücret iki aşamada ödenir.  ilk aşamada 150 Euro, ikinci aşamada ise 80 Euro olmak üzere. Toplamda 230 Euro ödeme yapılması gerekmektedir.

  Güncel bilgilerin takibini Jobplus sayfası üzerinden yapabilirsiniz. Çalışma izninin çıkması ortalama 4-6 Hafta arasında sürebilmektedir.

  malta-dil-okulu-calisma-izni

  Malta’da Dil Okulu Öğrencileri Hangi İşlerde, Ne Süreyle Çalışabilir?

  Pek çok Work & Study ülkelerinde olduğu gibi Malta’da dil okulu öğrencileri çeşitli alanlarda iş imkanına sahip olabilir. Garson, temizlik, ara eleman gibi çeşitli alanlarda iş bulup çalışabilme imkanı elde eden öğrenciler, gerekli koşulları sağlamaları halinde part time olarak çalışabilir. Türkiye’deki mesleğiniz Malta’da geçerli olan bir meslekse,  profesyonel mesleğinizle ilgili iş arayabilirsiniz.

  Kendi alanınızla ilgili işlerde çalıştığınızda, saatlik 10 ila 20€ arasında yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz. Malta öğrencilerin çalışabileceği iş alanı konusunda herhangi bir kısıtlamada bulunmaz. İş bulan öğrencilerin haftalık olarak çalışması süresi, 20 saatle kısıtlıdır. Malta bir turizm ülkesi olmasının yanı sıra dil eğitimi için de en gelişmiş ülkelerdendir. Malta’ya gelen öğrencilerin Turizm ve bu sektöre bağlı sektörlerde iş bulma şansı çok yüksektir.

  Malta’da Dil Okulu Öğrencileri Saatlik Ne Kadar Ücret Alır?

  Malta’da Türk öğrenciler, çalışma izni ile ortalama olarak saat başına 5 ila 12 Euro kazanç sağlayabilir. Bu kazanç garsonluk gibi işlerde bahşiş ile birlikte artış gösterebilir. Ayda 400 ila 1800 Euro kadar kazanç sağlamak mümkündür. Özellikle sosyal masraflarının birçoğunu karşılayabilmek için part time işler çok avantajlıdır.

  Malta’da Çalışma İzni İçin Dil Seviyesi Önemli Midir?

  Malta’da iş bulabilmek için İngilizceye ihtiyacınız var. Diğer ülkelerde olduğu gibi Malta’da iş bulabilme konusunda dil seviyesinin önemi göz ardı edilemez. Ülkede 90 gün boyunca eğitim alan bir öğrenci, kendini ifade edebilecek ve karşısındakini anlayabilecek düzeyde İngilizce öğrenebileceği için çalışma izni 90 günden sonra alınabilir. 

  Malta’da Eğitim Alırken Vize Süresini Uzatmak Mümkün Mü?

  Malta Dil Okulu Çalışma izni ile çalışırken eğitim almaya devam etmek isteyen öğrenciler. Malta’da çalışamaya başladıktan sonra daha fazla ülkede kalmak isteyebilir. Malta’dan ayrılmadan vizelerini uzatabilme imkanına sahip olan öğrenciler, vizesini uzatabilmek için başvuruda bulunması gerekir. Min. 8 hafta Malta’da kalan bir öğrenci eğitim vizesini uzatabilir. Vize uzatma süresi 8 haftadır. Bu işlem için bazı evraklar talep edilir. Bu süreçte dil okullarının vize bölümlerinden destek alabilirsiniz.

  Malta Dil Okulu Çalışma izni ile ilgili tüm sorularınızı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Paylaş

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Diğer İçerikler
  Hemen Ara