Blog

Malta’da Türk Öğrencilere Çalışma İzni

Malta’da çalışma izni, İngilizce dil eğitimi almak için en çok tercih edilen ülkelerden birisidir. Dil öğrenirken çalışmak, tecrübe kazanmak, harçlığını çıkarmak isteyen öğrencilerin sayısı oldukça fazladır.

Malta’da Türk öğrencilere öğrenci çalışma izni. Öğrencilerin sıklıkla merak ettiği ve araştırdığı bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizde bu konu ile ilgili tüm merak edilenleri yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Malta, uzun dönem (3 Ay üzeri) dil okulu öğrencilerine çalışma izni veren. Sayılı Work And Study ülkelerinden birisidir. 2018 yılının Mayıs ayından itibaren öğrencilere kısıtlı bir zaman dilimi için çalışma izni veren. Malta’da, Eğitim ve Turizm Bakanlığının iş ortaklığı ile öğrencilere eşsiz bir fırsat tanınmaktadır. Öğrenciler artık ülkede hem eğitim görebilmekte, hem de part – time olarak çalışıp harçlığını çıkarabilmektedir.

Malta’da 1.5 Yıl kaldım ve bu süreç içerisinde çeşitli işlerde çalıştım. Eğer sizde dil kursuna giderken harçlığınızı kazanmak istiyorsanız tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Malta’da Türk Öğrencilere Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Malta’da Türk öğrencilere çalışma izni almak için öncelikle öğrencilerin bazı şartlara haiz olması gerekmektedir. İlgili kanun ile belirlenen şartları taşıyan her bir öğrencinin öncelikle iş bulması gerekmektedir. Başlayacak oldukları iş için işvereni ile çalışma izni başvurusunda bulunan öğrenciler 90 günün sonunda çalışmaya başlayabilmektedir. 

Genellikle çalışma izni alabilmek ve iş bulabilmek için gerekli yönlendirmeler eğitim kurumları tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle de öğrencilerin öncelikle eğitim gördüğü kurum ile görüşmesi daha faydalı olacaktır.

Öğrenci olarak Malta’da çalışmayı düşünüyorsanız henüz vize sürecindeyken iş araştırmaya başlamanızı öneririm. Güzel bir cv hazırlayarak aşağıda belirttiğimiz Malta iş ilanları sitelerinden iş aramaya başlayabilirsiniz. 

Malta-Dil-Okullari

Malta’da Türk Öğrencilere Çalışma Şartları Nelerdir?

Malta’da çalışma izni şartları şunlardır:

 •  Çalışma izni 90 gün üzeri (12 hafta üzeri) kayıtlı olan öğrenciler açısından geçerli olup, 91 günden itibaren çalışmaya başlanabilmektedir.
 • Öğrencilerin haftalık en fazla 20 saat (part-time) çalışma izni bulunmaktadır.
 • Çalışma izni vize süresinin bitimine kadar geçerlidir.
 •  Haftalık min. 15 saatlik (20 ders) programına kayıt yaptırılması gerekmektedir.
 •  Çalışma izni alabilmek için öğrencinin kayıtlı olduğu Malta dil okulunda devamsızlığının yüzde 75’in üstünde olması gerekmektedir.
 • Çalışma izni başvurusu için ilk aşamada 150 € ödenmesi gerekmektedir.
 • Çalışma izni başvurusu onaylandığında 80 € daha ödenmesi gerekmektedir. 
 • Başvuru süreci 4-6 hafta arasında sonuçlanmaktadır.
 • Öğrencinin iş bulup anlaştığı işvereninin Jobs Plus’a müracaat ederek. Neden AB vatandaşı olmayan bir işçiye gerek duyduğunu ispat etmesi gerekmektedir.
 • Malta’da dil okulu öğrencileri için çalışma izni vize bitiş süresinin son gününe kadar geçerli olmaktadır.
 • Malta’da çalışma izni en fazla 12 aya kadar verilmektedir. 12 ayı aşan durumlarda ise oturum izni için başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Malta’da çalışmaya başlayan öğrenciler sigorta primi ödeyemediği için ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadır. Dolayısıyla 30 bin Euro kadar teminata sahip olan öğrencilerin Malta’da bulunduğu süre zarfı için sigorta primi ödemesi gerekmektedir.
 • Öğrencinin kalacağı süre 1 yıl dan fazla olacaksa Malta’da oturma iznine başvurabilir.

Malta-da-Türk-ögrencilere-calisma-sartlari-nelerdir

Malta Dil Okulu Öğrencilerinin Çalışma Alanları Nelerdir ?

Malta’da dil okuluna devam ederken harçlığınızı çıkartmak aslında çok da zor bir durum değildir. Malta bir tatil cennetidir. Her yıl yaklaşık 2 milyon turist adaya tatil için gelmektedir. Ada’da bir çok Türk restoranı bulunmaktadır. Türk öğrenciler buralarda iş bulabilmektedir.

Bunun dışında öğrenciler genel olarak hizmet sektörüne bağlı yerlerde iş bulabilmektedir. Market, Bar, Pub, Restoran, Kafe, Eğlence merkezleri, Otel, Dil okulları vb. bir çok sektör alanında iş imkanı mevcuttur.

Malta’nın en kalabalık bölgeleri ST Julians ve Sliema olarak bilinmektedir. Bu bölgelerde bir çok restoran, kafa, bar vb. eğlence merkezi mevcuttur. İş aramaya bu şehirlerden başlayabilirsiniz. Malta’da Yaşam Nasıl yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Malta Dil Okulluna Gideceklere Tavsiyeler

Malta’da Çalışma İzni İçin Ne Kadar Ücret Ödenmesi Gerekir?

Malta’da Türk Öğrencilere Çalışma İzni başvurusunda öğrencinin ödemesi gereken belli bir ücret bulunmaktadır. Bu ücret iki aşamada ödenir.  ilk aşamada 150 Euro, ikinci aşamada ise 80 Euro olmak üzere. Toplamda 230 Euro ödeme yapılması gerekmektedir.

Malta’da Hangi İşlerde, Ne Kadar Süreyle Çalışabilir?

Diğer pek çok Work & Study ülkelerinde olduğu gibi. Malta’da dil okulu öğrencileri servis elemanı, garson, temizlik, ara eleman vb. çeşitli alanlarda iş bulup çalışabilme imkanına sahiptir.

Ayrıca Türkiye’deki mesleğiniz Malta’da geçerli olan bir meslek ise profesyonel mesleğinizle ilgili iş bulabilirsiniz. Kendi alanınızla ilgili çalıştığınız işlerde saatlik 10-20€ arasında yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Ülke öğrencilerin çalışabileceği iş alanı konusunda herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. İş bulan öğrencilerin haftalık olarak en fazla çalışabileceği saat dilimi ise 20 saat olarak kısıtlanmıştır.

Malta bir turizm ülkesidir. Dil eğitimi için Malta’ya gelen öğrencilerin Turizm ve bu sektöre bağlı sektörlerde iş bulma şansı oldukça fazladır. Malta Dil Eğitimi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Malta-da-Türk-ögrencilere-Calisma-İzni-Nasil-Alinir

Malta’da Dil Okulu Öğrencileri Saatlik Olarak Ne Kadar Kazanılır?

Malta’da Türk öğrencilere çalışma izni ile ortalama olarak saat başına 5-10 Euro para kazanabilmektedir. Bu kazanç garsonluk gibi işlerde bahşişlerle  beraber artış gösterebilmektedir. Buna göre ayda 200-600 Euro kadar kazanç sağlayabilmektedir. Temel  ve sosyal masraflarının çoğunu karşılayabilmek part-time işler ile mümkündür.

Malta’da Çalışırken Dil Seviyesi Önemli Midir?

Malta’da iş bulabilmek için bazı internet sitelerinde CV oluşturmak. Direkt olarak restoranlar, cafeler, oteller vb. işletmelerle görüşme gerçekleştirebilmek mümkündür bu görüşmeleri için İngilizceye ihtiyacınız var. 

Diğer ülkelerde olduğu gibi Malta’da iş bulabilme konusunda dil seviyesinin önemi de oldukça büyüktür. Ülkede 90 gün boyunca eğitim alan bir öğrenci. Kendisini ifade edebilecek ve karşısındakini anlayabilecek düzeyde İngilizce öğrenebilmektedir.

Öğrenciler için 3 ayın sonunda çalışma imkanı olduğundan. Tavsiyemiz ilk 3 aylık süre içerisinde yoğun bir şekilde derslerinize çalışmanızdır. 

Malta’da Eğitim Görürken Vize Süresini Uzatabilmek Mümkün Mü?

Öğrenciler Malta’da iş bulduklarında daha fazla kalmak isterlerse. Malta’dan ayrılmadan vizelerini uzatabilme imkanına sahiptir. Malta’da eğitim gören her öğrencinin vizesini uzatabilmesi için de başvuruda bulunması gerekmektedir. 

Bu işlem için bazı evraklar talep edildiğinden, bu alanda öğrencilere Maltaliyiz Yurtdışı Eğitim danışmanlığı olarak ücretsiz hizmet vermekteyiz. Ayrıca dil okulu yetkilileri ve Endless Abroad çalışanları tarafından ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti sunulabilmektedir. 

Malta-caslima-izni

Online Olarak Malta İş İlanlarını Buradan İnceleyebilirsiniz

1- https://www.maltatoday.com.mt/vacancies

2- https://jobsplus.gov.mt/job-seekers-mt-MT-en-GB/vacancies

3- https://www.maltapark.com/jobs

4- https://jobsinmalta.com/

5- https://www.konnekt.com/

6- https://www.careerjet.com.mt/

Work And Study programı olan ülkeler; Malta, İrlanda, Avustralya, Dubai ve Yeni Zelanda. 

Malta’da Çalışma İzni Soru Cevap

Malta’da Türk Öğrenciler Hemen Çalışmaya Başlayabilir Mi?

Malta’da Türk öğrenciler hemen çalışmaya başlayamaz. Ön şart olarak  3 ay üzeri bir öğrenci vizeniz olması gerekmektedir. 91. Günden itibaren çalışamya başlayabilir vizeniniz son gününe kadar çalışabilirsiniz

Malta’da Türk Öğrencilere Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Öğrencilerin başvuru yönlendirmelerini eğitim gördükleri dil okulu yetkilileri ve işverenler organize etmektedir. Maltaliyiz Yurtdışı eğitim danışmanlık firması olarak. Biz öğrencilerimize bu konuda ücretsiz danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Malta’da Saatlik Ne Kadar Kazanabilirim?

Ada’daki saatlik asgari ücret 4.5€ dur. Kafe, Resoran, Bar, Market, Plaj vb. Yerlerde çalışan öğrenciler genelde 5-10€ arası ücret kazanabilmektedir. Tip yani bahşişler ile birlikte bu ücret artmaktadir.

Malta’da İş Bulmak İçin İngilizce Seviyesi Önemli Mi?

Malta adasının birçok bölgesinde Türk restoranları mevcut. Fakat buralarda çalışmak için bile ortalama B-1, B-2 seviyesinde ingilizceniz olması gerekmektedir. Kafe, Resoran, Bar, Market, Plaj, Otel vb. yerlerde çalışmak için akıcı ingilizce konuşma seviyesi aranmaktadır. 

Malta’da Dil Eğitimim Devam Ederken Vizemi Uzatabilirmiyim?

Malta’da eğitiminiz devam ederken vize uzatma işlemi 6. Haftadan sonra yapılabilmektedir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen Ara